lucie.zahrady@gmail.com
titul

 

Vodní prvky v zahradách mají své nezaměnitelné kouzlo – přírodní jezírka, fontány nebo potůčky dokáží vytvořit jedinečnou atmosféru klidu a harmonie. Tyto prvky jsou nejen estetickým doplňkem, ale také místem, které zve k odpočinku a relaxaci. Jako vášnivá milovnice zahradní architektury a máma dvou malých dětí však vím, že zahrada, zejména s vodními prvky, vyžaduje důkladné plánování, které zohledňuje bezpečnost.

Malé děti jsou přímo fascinovány vodou – její pohyb, zvuk a lesk dokáží zaujmout a lákají k blízkému prozkoumání. A přestože vodní prvky přinášejí mnoho radosti a zábavy, jejich přítomnost v zahradě může představovat i riziko. Když jsme plánovali vlastní zahradu, museli jsme promyslet, jak vytvořit bezpečný prostor pro naše děti, aniž bychom museli dělat velké kompromisy v designu nebo funkčnosti.

V tomto článku bych se s vámi ráda podělila o své zkušenosti s navrhováním zahrad s vodními prvky, zaměřenými na bezpečnost, estetiku a praktické využití. Společně můžeme najít způsoby, jak zahradu obohatit o tyto přírodní prvky a zároveň ji udělat bezpečnou pro celou rodinu.

Jaká jsou rizika vodních prvků?
Může se zdát, že malé jezírko nebo mělká vodní nádrž nemůže představovat nebezpečí. Opak je ale pravdou. Podle výzkumů Americké akademie pediatrie (AAP) stačí pouhých pět centimetrů vody k tomu, aby se dítě dostalo do vážného ohrožení. Malé děti mají slabší koordinaci a sílu, takže pokud by spadly tváří dolů do vody, mohou mít problém se z ní dostat. Utopení je dokonce jednou z hlavních příčin úmrtí u dětí ve věku 1 až 4 roky.

Navíc kluzké povrchy kolem bazénů, fontán nebo jezírek mohou zvýšit riziko pádů. Proto je důležité myslet na prevenci a ochranu dětí, a to nejen v místech s většími vodními plochami, ale i v případě menších vodních prvků, jako jsou sudy na dešťovou vodu či zahradní potůčky.

Jak zajistit bezpečnost a zároveň neohrozit estetiku?
Zahrady s vodními prvky mohou být krásné a zároveň bezpečné, pokud jsou navrženy s ohledem na několik klíčových opatření:

Oplocení a zabezpečení přístupu
Jedním z nejefektivnějších opatření je oplocení vodních prvků. Moderní ploty mohou být nenápadné a stylové, přitom však plní svou ochrannou funkci. V případě bazénů a hlubších jezírek je minimální výška oplocení 100 cm, s uzamykatelnou brankou, která zabrání dětem v nehlídaném přístupu. Dnes jsou na trhu elegantní ploty, které esteticky ladí s moderními zahradami, aniž by působily rušivě. Např.u této firmy zde.

Krycí plachty a ochranné sítě
Pro bazény a jezírka doporučuji krycí plachty nebo neviditelné ochranné sítě. Tyto sítě, umístěné těsně pod hladinou, zabraňují dětem spadnout do vody a zároveň nijak nenarušují vzhled zahrady. Kari sítě, což jsou kovové mřížky (stačí i kari síť) umístěné pod hladinu, jsou další praktickou možností. I když dítě na mřížku spadne, zůstane nad vodou, což výrazně snižuje riziko nehody.

Bezpečnostní technologie – alarmy a senzory
Díky pokroku v technologiích můžete do své zahrady zahrnout také vodní alarmy a senzory, které detekují pohyb ve vodě. Jakmile je narušena hladina vody, alarm vás okamžitě upozorní na možné nebezpečí, a to i prostřednictvím mobilní aplikace, což je skvělé, pokud nejste právě v blízkosti zahrady. Např. toto.

Posuvné terasy
Posuvné terasy představují skvělý multifunkční prvek, který může chránit bazén i rozšířit prostor k užívání zahrady. Tento inovativní prvek umožňuje během dne bazén zakrýt a vytvořit tak terasu pro posezení či dětské hry, a večer či během teplejších měsíců terasu snadno odsunout a využít bazén. Posuvná terasa chrání vodu před nečistotami a zároveň zabraňuje dětem v přístupu k vodě bez dozoru.
Videoinspirace např. zde.

Zastřešení bazénu
Klasické zastřešení bazénu je nejen skvělou možností pro zvýšení bezpečnosti, ale také umožňuje prodloužit koupací sezónu. Zastřešení chrání bazén před nečistotami, a přitom zajišťuje, že děti k vodě nemají přístup bez dozoru. Moderní zastřešení je navrženo tak, aby bylo esteticky přitažlivé a harmonicky ladilo s celkovým vzhledem zahrady. Je to výhodné řešení pro rodiny, které chtějí zajistit nejen bezpečnost, ale také pohodlí a delší využitelnost svého bazénu. Např. toto zastřešení máme my, má výhodu, že se pod ním dá plavat i při nepříznivém počasí, když byste normálně do bazénu nešli. Jen nesmíte zapomínat bazén zamykat, když v něm zrovna nejste...

Protiskluzové materiály
Kluzké povrchy jsou častou příčinou pádů kolem vodních prvků. Použití protiskluzových materiálů, jako jsou speciální dlažby nebo gumové rohože, může výrazně snížit riziko nehody. Doporučuji zvolit materiály, které jsou nejen bezpečné, ale také esteticky přitažlivé a ladí s celkovým stylem zahrady.

Další rizika: sudy na dešťovou vodu
Často přehlíženým, ale stejně nebezpečným prvkem v zahradách mohou být sudy na dešťovou vodu. Malé děti mohou do těchto nádrží snadno spadnout. Doporučuji proto sudy umisťovat mimo dosah dětí, opatřit je pevnými víky nebo mřížkami, které zabrání nehodám. Je důležité myslet na to, že i ty nejmenší detaily mohou mít velký dopad na bezpečnost. A z vlastní zkušenosti vím, že speciálně sudy děti velmi lákají ;o)

Jak dosáhnout rovnováhy mezi bezpečností a estetikou?
Věřím, že správně navržená zahrada může být krásná a bezpečná zároveň. V průběhu své práce jsem se naučila, že bezpečnost a estetika nemusí být v rozporu – naopak, mohou se vzájemně doplňovat. Ochranné prvky, jako jsou  sítě, moderní ploty, posuvné terasy či technologie vodních alarmů, nám umožňují vytvářet zahrady, které splňují jak estetické, tak praktické nároky. Leckdy je ale rozumné ale použít i dočasnou viditelnou bariéru, která není až tak estetická, ale někdy to za ten klid stojí.

Zvažujete-li zahradu s vodním prvkem a máte obavy o bezpečnost svých dětí, ráda vám pomohu navrhnout řešení, které bude odpovídat vašim představám. Spojíme krásu a bezpečnost v jeden celek, abyste si mohli užívat klidnou zahradu, kde se budete cítit bezpečně vy i vaše děti. Těším se na naši spolupráci!

 autor: Lucie.